דלג לתוכן

פריז באופניים. על נפלאות הVelib וההתניידות בעיר עם אופניים שכורים.

ע"י Hatul על 27 במאי 2016

דמיינו לכם.. גדות הסיין, חולפים ליד הנוטרדאם בנתיב של האוטובוסים (!) מנסים לשמור על קור רוח.. אחרי 2 דקות מבינים שזה לא ביג דיל… מתרגלים לרעיון, נהנים מהנוף. המבט נפתח קדימה. נהנים מהרוח. נותנים גז. הנה סנט שאפל! 10 דקות נוספות והנה האייפל מצד שמאל. עולים על גשר Bir-Hakeim כדי לחצות את הנהר, מעל הגשר עוברת מטרו ומהתקרה יורדות המנורות המפורסמות.. הסיין כל כך יפה! מנופפים לספינות תיירים (כי זה חלק מהכייף),  גלישה איטית במרכז הגשר על מסלול אופניים מקסים.. שלא יגמר לעולם… כל כך שמחה שהגשר הזה ארוך. עולים לטרוקדרו . מצטלמים על רקע האייפל. מדוושים לכיוון שער הניצחון, בדרך עוצרים לקנות פטל ואוכמניות.. נשימה עמוקה, הינה הוא! נכנסים למעגל תנועה הכי מפורסם בעולם, מרגישים קצת טור דה פראנס.. OMG.  שלושה נתיבים! איזה בלאגן. יוצאים ביציאה הרביעית לשאנז אליזה. גולשים בירידה של הרחוב הכי רחב והומה בפריז! לוקחים ימינה לג'ורג' החמישי, משתדלים לא להיכנס באף רולס-רויס בכל זאת אופניים שכורים..

והנה שוב הסיין. שעה וחצי על השעון. מקרקרת לי הבטן. איפה אוכלים צהריים? אדרנלין..

Viva la France. צילום של איתמר 🙂

 

נשמע נחמד? פריז על אופניים זה כייף בדיוק כמו שזה נשמע. בתנאי שמזג האוויר סביר ו.. אתם אוהבים אופניים. כל היתר באמת שטויות. איך, איפה, כמה זה עולה ואיפה ההילוכים באופניים של הווליב בתחתית הפוסט.. מבטיחה.

מה שאני אוהבת באופניים זה שזזים מהר אבל באיזי. פריז ברובה מישורית והכל מאוד קרוב. חולפים ליד מונומנטים כמו בסרט וזה סוג של חלום. זאת פעם ראשונה שרכבתי כביש ועוד בעיר. זה מאוד הרתיע אותי בהתחלה כי צריך לשמור על ריכוז וערנות כל הזמן… מצד שני האנדרנלין בשפע. אני מאוד אוהבת. גם את סטייל… אין דבר יותר מגניב מפריזאים בדרך לעבודה/לבילוי שמשחררים זוג אופניים מהתחנה כבדרך אגב. בגדי רכיבה אאוט- חליפות/שמלות אין. כל כך מתבקש לשחק אותה גם. השרשרת של האופניים מוגנת כך שהסיכוי ששמלה תסתבך בה מינימאלי…

הפריזאים אוהבים רוכבי אופניים ומתייחסים בסבלנות לרוכבים ברחובות הקטנים וגם בבולאברים. כשאין נתיב אופניים אין בעיה לרכב באמצע הנתיב (רק לשמור על קצב סביר!). פעם *אחת* צפרו לי, האמת שזה קצת הגיע לי כי נסעתי באמצע הנתיב וחלמתי (ראיתי משהו ממש יפה! :))

אף פעם לא ניסו לחתוך אותי או להיצמד אלי. אמצע הכביש כבר אמרתי? מצד שני פריזאים ממש לא אוהבים שרוכבים על המדרכות זה ביג נו נו. רק ממש אם אין ברירה (חטפתי מבטים אבל אף אחד לא באמת העיר לי על זה) הרי כשמתייחסים כל כך באדיבות לרוכבי אופניים באמת שאין סיבה לעלות על המדרכה.

בכבישים המרכזיים אופניים נוסעות בנתיב נת"צ, בכבישים הפנימיים יש נתיב אופניים וברחובות הקטנים נוסעים איפה שמכוניות נוסעות- יענו- באמצע הנתיב. תכלס בהתחלה דיי מבהיל עד שקולטים שהנהגים ממש נחמדים וחיוך פלוס בונז'ור קטן פותרים כמעט כל סיטואציה 🙂 אז לא לפחד בכלל ולקפוץ למים.

טרוקדרו עוצרים להצטלם בפאלה שאיו.

תחנת ווליב על גדות הסיין

קצת פרטים טכניים ומסלולים

שוכרים אופניים באתר של Velib (קצת פחות משני יורו ליום)

חצי שעה ראשונה של רכיבה חינם ואח"כ משלמים לפי מונה 🙂

מורידים אפליקציה של ווליב ובודקים איפה התחנה הקרובה להחזיר/להחליף את האופניים. האפליקציה מראה כמה אופניים בתחנה/כמה מקומות פנויים (להחזרה).

אופניים עם כיסא הפוך = אופניים לא תקינות. לפני שמשחררים תבדקו שאין פנצ'ר ושהשרשרת לא תקועה.

*שער הניצחון*- אמרתי בלאגן אבל התכוונתי לכאוס. נידמה שאפילו המכוניות שם לא סגורות על הנתיבים ולמי יש את הזכות לצאת איפה, בדיעבד ואלרי אמרה לי שאני משוגעת ולא עושים את זה ובאמת בפועל הספיקו לנו 2 יציאות להבין שעדיף לעבור אותו ברכיבה על המדרכה/ מעברי חציה ביחד עם הולכי הרגל.

אופניים מאפשרות לחצות איזורים פחות מעניינים בריפרוף כמו את החלק המזרחי של הרובע הלטיני (סנט מישל על מסעדותיו הלבננויות עד  גשר אוסטרליץ) ואז לחצות את הסיין לכיוון הגדה הימנית (גאר דה ליון) ולמעלה לכיוון קאנאל סנט מרטין סיפור של חצי שעה 🙂

יש גם קסם ברכיבה ברחובות הקטנים של סנט ג'רמיין והרובע השביעי עד לאייפל. פשוט ללכת לאיבוד.

מי שמחפש רומנטיקה- כשרוכבים על הטיילת של הגדה השמאלית מנהנים מסרט רץ של האיים (לואי והסיטה) במיוחד עם עושים את זה בשקיעה ממזרח למערב.

סל קדמי. נשנושים ברמזור

ההילוכים באופני Velib: סיבוב כלפי מעלה מעלה הילוך סיבוב כלפי מטה מוריד

שייך ל → פריז, שמייח

3 תגובות
 1. אופיר קישור ישיר

  איזה יופי של פוסט!
  ושל מסלול. ושל כתיבה. ושל צילום…
  ממש עשיתם חשק – רק חבל שלא עליתי על אופניים מאז יום כיפור של כיתה ז׳ – זה היה משבית אותי לשאר הטיול 😉

  תמשיכו ליהנות ולשתף! 🙂

 2. את אמיצה. לא יודעת אם לי יהיה את האמץ לרכוב בעיר בכלל ועיר סואנת בחו"ל בפרט.
  מחכה לפוסט הבא שלך. שמחה שהכרתי "אותך".
  🙂

השאר תגובה

הערה: XHTML פעיל. המייל שלך לעולם לא יפורסם כאן.

הירשם ל-RSS עבור התגובות כאן